IG : artovani
Zuzku jsem poznala tak, že se mi sama ozvala, že se jí Srdcaři moc líbí a že by se ráda dozvěděla víc.
Párkrát jsme se potkaly, nechala jsem si od ní udělat tetování a bylo to.
Její srdečný, opravdový a vášnivý přístup k malbě na tělo, mě naprosto nadchnul.
Zuzi, vítej a moc Ti držím palce!
Architektka, tatérka a malířka. Klasické tetování od ní ale nečekejte, pomaluje vás hennou nebo jaguou, barvami, které za pár týdnů zmizí. Miluje totiž svobodu a tak ji ráda dopřeje
i vám. Obrázky od Zuzany vás nikdy neomrzí. Spíš budete chtít další a další.
Vystudovala jsi architekturu. Co tě od architektury dovedlo k tetování hennou?
Je to pro mě jiný záběr. Ale zároveň je obojí kreativní. Moc ráda se potkávám s lidmi mimo svoji bublinu, je to pro mě ohromně obohacující. Nejsem architekt na full time job, přelévám si to podle zájmu nebo sezóny. Udržuje to ve mně vášeň k oběma mým profesím.
Co pro tebe tahle práce znamená?
Radost. Když tetuju, cítím radost. Ponořím se do toho. Jsem ve flow a užívám si to. A v 99 procentech případů přijde WOW z toho, jak obrázek vypadá.
Přemýšlela si i o tom, že bys dělala trvalé tetování?
Ne. Nebo spíš zatím ne (smích). Tím, jak je to tetování na pořád, cítím v tom moc velkou pevnost a řád. Musíš si to například dopředu předkreslit. Mně právě na dočasném tetování baví to, že je to jen na chvíli. Splní to svůj účel a potěší to. A za pár týdnů je to pryč.
Nejsou lidi odvážnější, když to není trvalé tetování?
Já to nemám s čím srovnat. Ale často mi nechají úplně volnou ruku. Dohodneme si jen směr, ale zbytek je na mně. Často je to tak, že lidi si to díky dočasnému tetování vyzkouší. Zažijí ten pocit a pak se rozhodnou, jestli se nechají tetovat trvale nebo ne. Přijde mi to jako dobrý mezikrok.
A ty máš nějaké trvalé tetování?
Nemám. Mně právě vyhovuje to, že henna vydrží pár týdnů. Přijde mi, že lidi se pořád mění. Mám pocit, že tím, jak se měním, bych s trvalým tetováním nebyla za nějaký čas spokojená.
A to mi přijde skvělé na dočasném tetování – radost v určitém okamžiku. Za měsíc se posune člověk jinam a s tím zmizí i tetování. Odpluje.
Jaké používáš barvy? Ona to totiž není jen henna.
Henna je tradiční hnědá barva, která se používá od Indie přes Arábii až do Maroka. Často ke svatebním rituálům. Ve svém původním prostředí je to hodně ženská barva. Pak je jagua. Ta je z jižní Ameriky. Používají ji šamani během indiánských obřadů. Obě tyto barvy jsou rostlinného původu. Henna jsou namleté listy henovníku a jagua je tropické ovoce vzhledem podobné kiwi. Henna je hnědá, jagua do modra. K surovinám se přidává ještě esenciální olej, aby došlo k výraznějšímu probarvení. Pasta pak i krásně voní. Díky míchání těchto barev mám ve svém repertoáru hnědou, tmavě hnědou, šedou a modrou. Všechny barvy jsou stoprocentně přírodní.
Je možné si od tebe nechat jen namíchat barvu a pak se potetovat sám?
Určitě. Ráda podporuju lidskou kreativitu.
Máš vzorník motivů, které tetuješ?
Mám. Velkou inspirací je mi trvalé tetování. Dělám geometrické ale i florální motivy.
Jak probíhá proces vzniku dočasného tetování?
Každá z barev to má trochu jinak. Henna zasychá kratší dobu, cca čtvrt hodiny. Pak je nejlepší ji přelepit a nechat působit aspoň osm hodin nebo přes noc. Díky tomu se kůže krásně obarví. Potom se jen odrolí a chvíli pak nesmí do vody. První den je tetování oranžové. Na to lidi speciálně upozorňuju, aby se nelekli. Ale už po jednom dni se probarví do třešňově hnědé. Vydrží deset až čtrnáct dní. Jagua je intenzivnější. Stačí jí kratší čas, tři nebo čtyři hodiny. Potom se umyje vodou a mýdlem. První den často není vidět, ale během jednoho dne získá sytou modrou barvu, která zdobí kůži až tři týdny.
Kde nejčastěji tetuješ?
Většinou jsou to různé akce. Letos se chystám třeba na tři velké festivaly – Metronom festival v Praze, Colours of Ostrava a Healing festival. Dost často se tu v Poberouní vyskytuju na různých místních akcích. Třeba na trzích v Řevnicích nebo na jarmarku v Radotíně. Párkrát do roka pořádám workshop, kde si lidi můžou dočasné tetování sami vytvořit. Občas také navštěvuji ženské kruhy. A pak chodí lidi na individuální malování za mnou do Radotína.
Může dočasné tetování pomoct v přijmutí svého těla?
Myslím si, že ano. Je to péče, pozornost, kterou si člověk věnuje. Propojíš se díky tomu s různými místy na svém těle. Je to ozdoba. Když se pomaluju, cítím se dobře, cítím se líp.
Kam se chceš v dočasném tetování ještě posunout?
Meta je dovolit si být víc vidět (smích). A lákají mě ještě další barvy. V hledáčku mám třeba fialovou. A chtěla bych se ještě víc naučit marocký styl.
Ty ale ještě k tomu všemu i maluješ.
Ano, je to pro mě velké odreagování. Snažím se v tom být co nejvíc spontánní. Žádná zátiší jako v zušce (smích). Bez představy, jak obraz dopadne. Jen vrstvím.
Kde bereš inspiraci?
Všechno kolem je pro mě inspirace (smích).
A co tě přivedlo k Berounce?
Chtěli jsme žít na vlaku. Já jsem strávila dětství na vesnici a Radotín je vlastně taková vesnice (smích). Blízko k řece a do lesa, do přírody.
Co tu máš nejradši?
Baví mě místní komunita. Cítím se tu příjemněji a příjemněji, víc a víc doma. Skvělý je ten mix lidí a přírody.
Rozhovor: Silvie Holečková